Омогућава Blogger.
RSS

BEŠAMEL KARFIOL

Pošto se najavljuju (opet) vrućine, rešismo Nikolina i ja da isprobamo neku laganu letnju varijantu za ličnu prehranu.

Iako sam Kragujevčanin po rođenju i opredeljenju, odlučio sam da odstupim od stare šumadijske logike "to da valja, zec bi imao sto kila" i da probamo da napravimo ručak/večeru bez mesa. I, ma koliko neverovatno zvučalo, lepo se najedosmo. Od karfiola.

Ne mogu da verujem da ja ovo pišem, ali zaista je ukusno. Inače, ceo život imam blagi sanitarni otklon prema povrću i svoju ishranu uglavnom baziram na mesu svih vrsta (dobro, piletinu uglavnom ne jedem) ali me nužda naterala da razmišljam i o ovakvim vidovima ishrane. Možda ja zapravo racionališem pa ubeđujem sebe da je ovo dobro, ali probajte, pa javite kako vam se čini.

Elem, radi se o prostoj pripremi barenog karfiola sa bešamel sosom. Zato se ovo jelo groznog izgleda i solidnog ukusa zove bešamel karfiol.

Vreme spremanja: maksimum pola sata
Pogodno za: večeru (može i ručak ako ste na nekoj dijeti ili ako ste ozbiljan mazohista)
Prljanje sudova: jedna šerpa - za kuvanje karfiola i bešamel sosa (operite odmah, jer ako se bešamel sos zasuši i stvrdne, čeka vas solidna količina ribanja i postoji verovatnoća da ponovo zamrzite karfiol) i ama baš ništa više. Dakle, praktična stvar.

Potrebni sastojci, za 4 solidno ješne osobe:

1 glavica karfiola, onako srednja, ne neka ogromna
50g putera
1/2 litra mleka
150-200g brašna
malo soli
malo mirođije seckane

Priprema je prosta, i glasi:

Korak 1 - kuvanje karfiola: Uzmete šerpu, sipate vodu, izlomkate karfiol u tu vodu i stavite da se kuva. Kad provri kuvate još nekoliko minuta. Kad ga bocnete viljuškom i karfiol je mekan, znači da je gotov. Izvadite taj karfiol u neki tanjir i prospete vodu.

Korak 2 - priprema sosa: u onu istu šerpu stavite puter i vratite na šporet. Zagrevate da se puter otopi (mešate pritom) i kad se otopi u njega stavite brašno i mešate, mešate, mešate da vam ne zagori. Onda kad se to lepo ugreje dodajete malo po malo mleka i mešate sve vreme. Kad umuljate svo mleko i kad nema gromuljica dodaju se so i mirođija i to se uz stalno mešanje krčka još par minuta. NAPOMENA: manijakalno mešajte sve vreme da vam ne bi zagorelo!!!

Korak 3 - serviranje: prelijete karfiol sosom i to je to. Jedete. Grozno izgleda, ali meni je bilo ukusno.


Pa prijatno vam bilo :)

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

MAKARONE MNOGO SIRA

Često se dešava, pogotovo nama samohranim muškarcima, da nemamo skoro ništa u frižideru ili da imamo puno ostataka kojekakve hrane. Te ostatke valja ili baciti, ili iskoristiti. Ako su još uvek jestivi i ako im nije istekao rok trajanja, uvek ih je bolje iskoristiti nego baciti.

Elem: danas Nikolina i ja bunarimo po frižideru i shvatamo da smo prilično tanki. Dvoje dece obleće okolo, vrišti, pišti, gladno...i mi gladni, vala. Niti ima vremena da se nešto sistematski sprema, niti je, kad ovako upekne zvezda, zgodno krčkati nešto satima u kuhinji, jer kuhinja (a ako je stan manji, onda i ceo stan) posle toga liči na saunu.

Da ne dužim previše: nađosmo u frižideru poluosušeni puter, neku Fetu tamo i neki mladi sir. Nađosmo i neki ovčji sir (ali njega nismo stavljali u makarone). Nađosmo makarone i potpuno besmisleni sos pod nazivom "Piletina sa četiri vrste sira".

I spremismo ručak za pola sata prste da poližeš. Deca grabe, mi otimamo od njih, ma haos potpuni. Ne zna se ko će pre da jede. A prosto kao pasulj. To jest, prostije od pasulja. Znatno prostije od pasulja.

A uradili smo najjednostavniju moguću stvar: smuljali smo sve ono sa makaronama i umesto "makarona četiri sira", "makarona ovoliko sira", "makarona onoliko sira", napravismo - makarone mnogo sira.

Evo kako:

Vreme spremanja: maksimum pola sata
Pogodno za: ručak (može i večera)
Prljanje sudova: šerpa za kuvanje makarona (lako se pere, nije nikakav problem), posudica u kojoj mešate sir (operite je odmah kad završite da se ne skori, ovako treba 30 sekundi, a ako se ono osuši treba 10 minuta i može da smrdi), tepsija u kojoj pečete makarone.

Potrebni sastojci, za 4 solidno ješne osobe:


1/2kg makarona
100g feta sira
100g mladog sira
100ml mleka
1 kesica sosa "Piletina sa četiri vrste sira"
malo putera
malo ulja


Priprema je laka, skroz:


Korak 1 - kuvanje makarona: makarone kuvate kao što sam opisao u jednom od prethodnih recepata (pogledajte "Pene rigate sa Tavnik sosom" - tu ima uputstvo kako da se kuva testenina). Kad sve uradite s makaronama kao što je opisano i procedite ih, ubacite u njih 7-8 listića putera i promešate da se onaj puter rastopi i makarone podmaste. Prespete makarone u tepsiju.


Korak 2 - mešanje sira: dok se makarone kuvaju, pomešate u nekoj ćasi fetu, mladi sir i mleko i gnječite viljuškom dok se masa ne izjednači. Kad se izjednači, sipate u tepsiju i pomešate sa skuvanim makaronama. To onda izgleda kao na slici ispod (ne obraćajte pažnju što estetski nije Bog zna šta, ukus će biti vrhunski):


Korak 3 - pečenje makarona: ubacite ovo ovako u zagrejanu rernu da se peče jedno 10 minuta na 220 stepeni. Posle 10 minuta izvadite.

Korak 4 - pravljenje sosa 4 sira: dok se makarone peku, uzmete onu kesicu (nema veze što na njoj piše da je za piletinu, za ovo je još bolja), zamešate sa mlekom i sve radite po uputstvu kao što piše na kesici. Da vam se ne bi dodatno prljali sudovi, to radite u istoj ćasi u kojoj ste prethodno gnječili sir. Kad spremite sos izvučete makarone iz rerne, prelijete odozgo sos i promešate.

Korak 5 - da se makarone dopeku: vratite makarone u rernu i pecite još 10 minuta na 220 stepeni, dok ne počnu onako vrlo malo da rumene po vrhu.

Korak 6 - serviranje: samo sipate u tanjir. Možete da ukrasite nečim, možete da dodate neki kečap ako hoćete (ali ne mora). Mogu da se jedu kako god hoćete. Evo kako Beka uživa u istim:


Prijatno!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

GUTAO PILETINA NA TAKOVSKI NAČIN

Povremeno volim da probam i druge kuhinje osim srpskih. Kineska hrana ume da bude neopisivo odvratna, ali ume da bude i te kako ukusna. Pošto nisam stručnjak za pripremu kineske hrane, zamolio sam Nikolinu da mi pripomogne i evo jednog njenog recepta :)

Uzgred, ova piletina se zove GuTao piletina pre svega zbog činjenice da se lako i brzo guta. A priprema na takovski način zapravo označava tehniku koja se primenjuje u procesu spremanja u stanu u Takovskoj ulici. Istini za volju, spremanje će biti jednako uspešno i u bilo kom drugom stanu ukoliko imate potrebne sastojke i ukoliko se manje-više pridržavate recepta.

Prilično sam siguran da je Brus Li voleo kinesku hranu. Ne znam da li to važi i za Čaka Norisa, ali jedno je sigurno - nakon što pojedete porciju GuTao piletine - bićete jaki, moćni i okretni kao Čak Noris i Brus Li zajedno (a kako izgleda kad su njih dvojica na jednom mestu, pogledajte na slici ispod).



Ne treba da budete Čak Noris za pripremu GuTao piletine, jer je ista vrlo jednostavna - za manje od pola sata truda možete da pripremite pristojan kineski ručak, a da pritom ne isprljate mnogo sudova i ne umirišete celu kuhinju.

Vreme spremanja: malo manje od 30 minuta
Pogodno za: ručak (može i večera)
Prljanje sudova: nije drastično. Posuda za kuvanje pirinča, daska za seckanje, tiganj (ili dva tiganja) u kojem spremate klopu i ćasa u kojoj natapate piletinu soja sosom.

Potrebni sastojci, za 4 solidno ješne osobe:

1/2kg pirinča
1/2kg piletine
1/2kg šampinjona
2 šargarepe srednje velike
malo kupusa (3-4 lista)
50g kikirikija
otprilike 150ml soja sosa
malo ulja

Priprema:

Korak 1 - kuvanje pirinča: stavite pirinač u lonac u kojem je voda već proključala i pustite nekoliko minuta da ključa. Kada voda ispari ispod nivoa pirinča (ali da je još ima, ne da je totalno isparila) skinete sa šporeta i poklopite. Nema veze što je ostalo još vode, ne obraćajte pažnju. Tako se postiže da se pirinač ne slepi, nego da bude kao u filmovima Brusa Lija - onaj što može štapićima da se hvata. Naravno, nemojte da vam se pirinač ohladi tako, jer ako se ohladi, zgromulja se i nije ni za šta.

Korak 2 - priprema mesa: iseckajte piletinu na komadiće i potopite je u soja sos. Malo promuljajte piletinu po onom sosu i ostavite je neki minut kako bi lepo upila (u idealnoj varijanti piletina se ostavi da prenoći u soja sosu, ali ovo je ipak brzinski kuvar za samohrane muškarce - ja kakve sam sreće zaboravio bih da poklopim tu ćasu sa piletinom, pa bi mi mačka sve pokrala iz nje). Stavite u tiganj malo ulja, čisto da podmaže, i kad se ugreje sunete u tiganj sve ono zajedno (i piletinu i sos). Pržite uz mešanje i dodate kikiriki u tu masu, da se i on malko proprži. Kad piletina porumeni, gotova je.

Korak 3 - priprema povrća: naseckate šampinjone na listiće, šargarepu na kolutiće i kupus na komadiće (što volim ove deminutive, čudo jedno). Uzmete drugi tiganj (ako nemate, može da se prespe iz onog tiganja gde ste pekli meso) i isto stavite malo ulja i stavite da se zagreje. Kad je ulje vrelo, ubacite u tiganj sve ono povrće zajedno i pržite nekoliko minuta. Mešajte da ne zagori i da se ne zalepi. Posle jedno 5 minuta dodate malkice soja sosa u to povrće u tiganju i mešate još minut-dva. Onda sunete onu piletinu, kikiriki soja sos u tu masu i sve zbućkate još jedno minut.

Korak 4 - serviranje: sipate pirinač u tanjir i onda preko pirinča ovu masu što smo spremili u koracima 2 i 3.

To otprilike izgleda ovako, kao na slici ispod. Nije Bog zna koliko lepo na oko, ali je baš ukusno.





p.s. Brže se guta GuTao kad se jede viljuškom :)


Uživajte i prijatno!


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS